=Pierwszy etap praktycznej części egzaminu na prawo jazdy kat. C odbywa się na placu manewrowym. Rozpoczyna się on od wylosowania dwóch zadań z zakresu kontroli technicznej pojazdu. Do czynności tych zaliczane jest:
- sprawdzenie poziomu jednego z płynów (oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu chłodniczego, płynu w spryskiwaczach) lub zweryfikowanie działania sygnału dźwiękowego,
- sprawdzenie prawidłowego działania jednej z grup świateł samochodowych (pozycyjnych/postojowych, drogowych, mijania, hamowania, cofania, awaryjnych, kierunkowskazów, lub przeciwmgłowych tylnych, jeżeli występują w danym pojeździe).
Następnie, osoba egzaminowana powinna przygotować pojazd do jazdy – oznacza to konieczność ustawienia wysokości fotela oraz zagłówka, ustawienia lusterek, sprawdzenia prawidłowego zamknięcia wszystkich drzwi, a także zapięcia pasów bezpieczeństwa.
Każda z osób egzaminowanych musi wykonać manewr polegający na jeździe po pasie do przodu oraz tyłu, czyli tzw. jazda po łuku. Następnie przechodzi do realizacji kolejnych zadań, które obejmują:
- parkowanie przodem, tyłem oraz parkowanie równoległe,
- ruszanie na wzniesieniu.
Jazda w ruchu drogowym
Po prawidłowym wykonaniu zadań na placu manewrowym osoba egzaminowana przechodzi do etapu polegającego na jeździe w ruchu drogowym, który obejmuje zadania związane z:
- wjazdem na drogę z obiektu przydrożnego,
- jazdą drogą: jednokierunkową, dwukierunkową jednojezdniową oraz dwujezdniową,
- przejazdem przez skrzyżowanie: dwupoziomowe, równorzędne, oznaczone sygnalizacją świetlną, oznaczone znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu, z ruchem zorganizowanym wokół wyspy,
- przejazdem przez: przejście dla pieszych, tunel, torowisko tramwajowe lub kolejowe,
- przejazdem obok przystanku autobusowego lub tramwajowego,
- hamowaniem: we wskazanym miejscu, awaryjnym, z wykorzystaniem momentu obrotowego silnika,
- wykonaniem manewru wymijania, omijania, wyprzedzania, a także zmiany pasa ruchu oraz kierunku jazdy, zawracania na skrzyżowaniu,
- jazdą energooszczędną.