Posiadanie prawa jazdy to niewątpliwie duża odpowiedzialność. Jednak w dzisiejszym świecie nie jest łatwo funkcjonować, jeśli nie posiada się takiego uprawnienia. W związku z tym każdego tygodnia wiele osób podchodzi do egzaminu, którego zaliczenie pozwala na kierowanie wybranym rodzajem pojazdów. Wiemy także, że cały ten proces poprzedzony jest specjalnym kursem, który ma przygotować przyszłego kierowcę do poruszania się po drogach publicznych bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jednak oprócz podstawowego kursu, profesjonalna szkoła jazdy oferuje także tak zwane, jazdy doszkalające. Czym one są i kiedy należy z nich skorzystać? Ten temat omówimy w dzisiejszym artykule.
Kiedy decydować się na jazdy doszkalające?
Sytuacji, w których nie tyle warto, ile wręcz należy skorzystać z jazd doszkalających, jest co najmniej kilka. Przyjrzyjmy się im pobieżnie.
Wyjeżdżone godziny. Kurs masz już za sobą. 30 godzin wymaganej praktyki związanej z prowadzeniem pojazdu to już także historia, ale ty nadal nie czujesz się tak pewnie za kierownicą, jak powinno to wyglądać. W takiej sytuacji trzeba sięgnąć po jazdy dodatkowe. Pamiętaj, że możesz znać przepisy drogowe na pamięć, ale teoria to jedno, a praktyka to coś zupełnie innego. Prowadząc pojazd, musisz być pewny swoich umiejętności, a te pojawią się wraz z praktyką. Innej opcji nie ma.
Dodatkowe jazdy przed egzaminem. Czasem bywa tak, że egzamin wypada kilka dni po ostatnich jazdach. Warto więc przed samym egzaminem wykupić dodatkowe jazdy i iść na egzamin z tak zwanego marszu. Pamiętać trzeba, że egzamin to stres, nad którym nie tak łatwo zapanować. Niemniej pomóc może Ci jedna rzecz: praktyka i jeszcze raz praktyka. Im więcej czasu spędzisz pod okiem instruktora, tym pewniej będziesz czuć się na samym egzaminie.
Chcesz podnieść swoje umiejętności. Może masz już prawo jazdy od dłuższego czasu i uwielbiasz prowadzić samochód czy inny pojazd. Dlaczego więc nie miałbyś skorzystać z jazd doszkalających? W końcu już sama nazwa wskazuje na to, że mają one pomóc poszerzyć nasze umiejętności. Dobra szkoła jazdy posiada instruktorów, którzy mają ponadprzeciętne umiejętności, a także wiedzą, jakie błędy najczęściej popełniają nawet doświadczeni kierowcy. Warto więc szkolić się pod ich okiem.
Dłuższy czas nie prowadziłeś pojazdu. Jeśli z jakichś powodów od dłuższego czasu nie miałeś sposobności prowadzić samochodu, warto skorzystać z jazd doszkalających. Jasne, że jazdy samochodem się nie zapomina, jednak czasem lepiej odświeżyć swoje umiejętności pod okiem doświadczonego instruktora. Pamiętajmy także o tym, że zmieniają się przepisy i tutaj także może przydać nam się fachowa pomoc.
Zalety dodatkowych jazd doszkalających
Jak więc widać jazdy doszkalające z jednej strony pozwalają nabrać większej pewności siebie za kierownicą a z drugiej, podnosić już posiadane umiejętności. Czasem takie jazdy pozwalają także uwierzyć w siebie, gdy niezdany egzamin mocno obniży nam poczucie własnej wartości. Czasem jednak faktycznie popełniamy błędy. W takiej sytuacji – jak staraliśmy się wykazać w tym artykule – tylko praktyka pozwoli nam je wyeliminować. Jakby jednak nie było, musimy pamiętać, że jazdy doszkalające i ich wykupienie to nie jakaś ujma na honorze, a raczej wyraz roztropności i odpowiedzialności. Pamiętajmy bowiem, że mając prawo jazdy, kierujemy często ciężkim pojazdem, który łatwo rozpędzić do dużej prędkości. Zatem zdecydowanie lepiej podnosić swoje umiejętności niż narażać zdrowie a czasem i życie swoje oraz innych.