Jazda samochodem w deszczu – porady

Wielu osobom wydawać może się, iż jazda samochodem w deszczu nie różni się w zasadzie niczym od jazdy w słoneczne dni. Niestety nic bardziej mylnego, ponieważ opady atmosferyczne w znacznym stopniu utrudniają nam poruszanie się autem, dlatego też warto zastosować się w takich warunkach do kilku niezwykle ważnych zasad. Podstawą jest tutaj dostosowanie odpowiedniej prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Zbyt szybka jazda w trakcie deszczu może bowiem doprowadzić do częstego wpadania samochodu w poślizg oraz przede wszystkim do zwiększeniu drogi hamowania, czyli rzeczy, które doprowadzają często do tragicznych w skutkach wypadków.

Po drugie należy także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych pojazdów ze względu na to, iż nie mamy zbyt dużego wpływu na zachowanie innych kierowców znajdujących się na drodze. Z uwagi na ten fakt warto zastosować tutaj zasadę ograniczonego zaufania. W trakcie deszczu dobrze jest również w miarę możliwości unikać jazdy przy samej krawędzi drogi, ponieważ jej konstrukcja zwykle powoduje, iż opadająca na ulicę woda spływa ze środka drogi na jej bok, dlatego to właśnie tam powstaje więcej kałuż, zaś sam środek jest znacznie bardziej suchy. Dzięki temu poruszanie się tam autem będzie znacznie bardziej bezpieczne oraz łatwiejsze.

Zadbaj o dobry stan techniczny pojazdu

Ostrożna jazda autem w trakcie deszczu to nie jedyna rzecz, o jakiej musimy tutaj pamiętać, ponieważ bardzo ważną sprawą jest także stan techniczny naszego auta. Przede wszystkim niezwykle istotne są tutaj wycieraczki, które skutecznie muszą odprowadzać spadające na przednią (oraz tylną) szybę krople deszczu. Zły stan zarówno mechanizmu, jak i samych piór w wycieraczkach spowoduje bowiem utrudnienie widoczności w trakcie deszczu. W dobrym stanie powinny być również hamulce oraz oczywiście oświetlenie pojazdu. Przed udaniem się w trasę warto również sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach, gdyż przyczepność również ma ogromne znaczenie w takich przypadkach.