O czym należy pamiętać przed pierwszą jazdą samochodem?

Codzienna jazda samochodem z czasem staje się niemalże rutynowo wykonywanym zajęciem, niebudzącym większych emocji u znacznej części kierowców (może poza jazdą w korku). Jednak pierwsza jazda samochodem to zgoła inne doświadczenie i zazwyczaj wiąże się ona z dużą ekscytacją oraz stresem. Jak więc się do niej przygotować, aby emocje nie zawładnęły początkującym kierowcą?

Czas na błędy oraz na naukę

Nauka jazdy, zgodnie ze swoją nazwą, ma być czasem na przyswajanie wiedzy oraz na popełnianie błędów. Tych ostatnich wielu kursantów bardzo często się obawia i traktuje kurs na kategorię B niemalże jak sam egzamin, zwłaszcza na początku. Takie podejście jest jednak błędne i przyczynia się do niepotrzebnego stresu.

Nasi szkoleniowcy doskonale wiedzą, że kursanci są na lekcjach po to, aby stopniowo przyswajać wiedzę o kierowaniu samochodem i z każdą lekcją być coraz lepszymi. Nie trzeba więc obawiać się pierwszej jazdy samochodem, nieumiejętności obsługiwania sprzęgła czy niezbyt sprawnej zmiany biegów.

Szkoleniowcy są bowiem właśnie po to, aby przekazać wiedzę jak robić to w sposób prawidłowy i nie oczekują, że umiejętności te pojawią się od razu.

Wygodny strój (zwłaszcza buty)

Mamy za sobą przygotowanie mentalne, teraz nadszedł czas na praktyczne przygotowanie do pierwszej jazdy. Pierwszym elementem jest możliwie najbardziej wygodny strój.

Absolutną podstawą są odpowiednie buty i to również ze względu na bezpieczeństwo. Zdecydowanie należy unikać obuwia na obcasie, sandałów oraz klapek, ale także butów zimowych z grubą podeszwą, która często ześlizguje się z pedałów.

Istotne znaczenie mają również inne elementy ubioru, które nie powinny krępować ruchów. Nie mogą też wiązać się z ciągłą koniecznością ich poprawiania, gdyż będzie to odciągało uwagę od jazdy.

A co ze sztucznymi wspomagaczami?

Wiele osób stresuje się przed pierwszą jazdą samochodem i próbuje w sztuczny sposób się odstresować. Niestety bardzo mocna kawa lub co gorsza napoje energetyczne, mogą doprowadzić do nadmiernej aktywności oraz wpłynąć na problemy ze skupieniem.

Nie warto też stosować leków na uspokojenie. Niewielki stres ma bowiem zazwyczaj działanie motywujące, choć gwarantujemy, że dzięki naszym szkoleniowcom, minie on naprawdę szybko.

Szukasz szkoły jazdy, która stawia na gruntowne przeszkolenie i wygodę kursantów? Działamy w Starachowicach, Radomiu, Iłży, Orońsku oraz Opocznie. Gwarantujemy, że z nami nabędziesz wiedzę oraz nie będziesz stresować się w czasie nauki jazdy.