Jak zdobyć prawo jazdy na motocykl?

Najbardziej pożądaną kategorią prawa jazdy jest oczywiście kategoria B, czyli uprawnienia do jazdy autem osobowym. W naszej szkole jazdy nie brakuje jednak również fanów jednośladów. Nauka jazdy na motocyklu przebiega nieco inaczej. Poza tym kategoria A występuje w kilku wariantach, w zależności od mocy motocykla, na który chcemy mieć uprawnienia. Co warto wiedzieć przed zapisaniem się na kurs jazdy motocyklem?

Rodzaje prawa jazdy kategorii A i czas trwania kursu

W zależności od mocy motocykla, którym chciałby jeździć kursant, może wybrać on odpowiedni dla siebie rodzaj kategorii prawa jazdy:

  • kategoria AM – dedykowana przede wszystkim młodszym kursantom (od 14 roku życia). Uprawnia do jazdy motorowerem, którego prędkość wynosi maksymalnie 45 km/h lub czterokołowcem lekkim (na przykład quadem, którego masa własna to maksymalnie 350 kg, a prędkość 45 km/h),
  • kategoria A1 – pozwala na prowadzenie motocykla o pojemności do 125 cmi mocy nieprzekraczającej 11 kW. Żeby przystąpić do egzaminu, należy ukończyć 16 lat i otrzymać zgodę opiekuna,
  • kategoria A2 – pozwala na prowadzenie motocykla o mocy do 35 kW i stosunku mocy do masy 0,2 kW/kg. W tym przypadku należy mieć ukończone 18 lat,
  • kategoria A – pozwala na prowadzenie motocykla bez ograniczenia pojemności skokowej i mocy. Żeby przystąpić do egzaminu, należy mieć ukończone 24 lata lub posiadać od minimum 2 lat prawo jazdy kategorii A2.

Kurs kategorii AM składa się z 6 godzin teorii i 5 godzin praktyki. Pozostałe kategorie to 30 godzin teorii i 20 godzin praktyki. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, a praktyczny 180 zł i składa się z 6 zadań na placu i około 25 minut jazdy w ruchu drogowym (w przypadku kategorii AM to 140 zł, 5 zadań i 10 minut jazdy po mieście).

Niezbędne dokumenty

Przed przystąpieniem do kursu należy zadbać o dopełnienie formalności. Pierwszą z nich jest wniosek o Profil Kandydata na Kierowcę, który upoważnia do przystąpienia do kursu i egzaminu. Należy również przygotować zdjęcie o wymiarach 35 mm x 45 mm. Ostatnią kwestią jest wykonanie badań lekarskich celem uzyskania orzeczenia, które upoważni do przystąpienia do kursu na prawo jazdy. Lekarz oceni głównie wzrok i słuch oraz zapyta o stan zdrowia i ewentualne choroby.

Pozostaje jeszcze wybór szkoły jazdy. W Eltrans jeździmy takim pojazdem, jakim zdawany jest egzamin, czyli motocyklem Yamaha XJ6. Kurs przebiega profesjonalnie i bezpiecznie, ponieważ na każdej lekcji za kursantem jeździ samochód asekuracyjny, a instruktor połączony jest zestawem radiotelefonów z uczniem. Dzięki temu lekcje są komfortowe, a kursant może czuć się całkowicie bezpiecznie.